Lichaamsgerichte TA
Sluit even je ogen. Zet beide voeten stevig op de grond en voel hoe ze de vloer raken. Voel ook hoe je zit. Adem rustig in… en laat je adem langzaam weer los.
Je bent nu klaar om verder te lezen.
Voor mij is dit zo’n oefening die je overal en altijd kunt doen. Of je nu alleen bent of samen met anderen. Tijdens een spannend gesprek of staand in een lange rij. Het zijn maar een paar momenten, maar ze brengen me telkens weer terug naar het hier en nu. Terug in mijn lichaam. En dat voelt, elke keer opnieuw, verrassend prettig en helpend.
Precies daar nodigt dit magazine je ook toe uit. Om even te vertragen. Om aandacht te geven aan je lichaam. Om stil te staan bij wat je voelt, wat er speelt, wat in beweging komt — of juist even stil wil vallen. Je lichaam als bron van weten. Niet door erover te denken, maar door er simpelweg bij aanwezig te zijn.
In deze editie nemen Alice Timmermans en Jennine Rook je mee in de wereld van lichaamstaal en lichaamssignalen. Ze laten zien hoe je deze signalen niet alleen herkent, maar er ook op een constructieve manier mee kunt werken in coaching en counseling. Inge Marsman brengt dit tot leven vanuit de praktijk. Zij laat zien hoe kunst in psychotherapie kan helpen om zichtbaar te maken wat soms moeilijk onder woorden te brengen is — en hoe beeldende therapie beweging kan brengen in wat vast lijkt te zitten. En tot slot vind je een boekrecensie die uitnodigt tot reflectie: Psychologische Spelen, een eigentijdse remake van de klassieker uit 1964 (Games People Play: The Psychology of Human Relationships). Bernadine van de Walle – van de Geijn beschrijft hoe dit boek van Elly Voorend en Piet van Haaster je op een frisse manier laat kijken naar de ‘Spelen’ die we — vaak onbewust — met elkaar doen.
Ik wens je veel leesplezier én misschien ook een klein moment van stilstaan en voelen.
Marielle Frumau
hoofdredacteur
INHOUD
- Editorial, Marielle Frumau
- Ontwikkelingsgericht werken met lichaamstaal en lichaamssignalen, Lichaamsgericht werken als bron voor autonomieontwikkeling, Alice Timmermans en Jennine Rook
- Script, lichaam en materiaal: hoe beeldende therapie impasse zichtbaar en beïnvloedbaar maakt, Een integratie van transactionele analyse en de Art Therapy Assessment, Inge Marsman
- Psychologische spelen: Laat je niet verleiden, voorkom ergernissen in communicatie, Recensie, Bernadine van de Walle - van de Geijn
- TA-Nieuws